پـــــروفــیـــل uPVC

پروفیل یو پی وی سی چیست ؟

کلمه پروفیل ، ریشه انگلیسی دارد ، که به اجسام با مقاطع ثابت و طول زیاد گفته می شود. پروفیل یو پی وی سی ، پروفیل گالوانیزه ، پروفیل آلومینیوم و …

پروفیل uPVC  در واقع شاخه هایی با مقاطع مختلف ، از جنس uPVC  گفته میشود که از آنها برای ساخت و مونتاژ در و پنجره دوجداره uPVC استفاده میکنند.

امروزه پروفیل های uPVC  ، علاوه بر تنوع مقاطع و کیفیت متریال و تولید ، در دو نوع اصلی پروفیل uPVC سری 60 و سری 70 تولید میشود که هر کدام از آنها برای شرایط و محصولات مختلفی استفاده میشنود.

پروفیل uPVC سری 60 ، در واقع به مقاطعی گفته میشود که کف پروفیل میانی یا مولیون آنها دارای عرض 6 سانتی متر(60میلیمتر) است و به همین ترتیب پروفیل uPVC سری 70 هم دارای پروفیل میانی یا مولیون با کف 7 سانتی متر میباشد.

پروفیل uPVC سری 60 در دو نوع 3 محفظه (3 چمبر) و 4 محفظه (4 چمبر) تولید میشوند ، یعنی جداره داخلی آنها 3 و یا 4 محفظه دارد ، محفظه بیشتر باعث افزایش عایق صوت و حرارت میشود.

پروفیل های سری 60 برای ساخت در و پنجره های دوجداره استفاده میشوند ، در حالی که پروفیل های سری 70 میتوانند برای تولید در و پنجره سه جداره و یا بیشتر هم کاربرد دارند ، ابعاد بزرگتر و وزن بیشتر سری 70 ، باعث مقاومت بیشتر و همچنین خواص عایق صوت و حرارت بالاتری میشود. لازم به ذکر است که پروفیل سری 60 برای تمام نقاط کشور ایران ، مناسب و قابل استفاده میباشد.

پروفیل  یو پی وی سی در سراسر جهان و در کارخانجات مختلفی تولید میشود ، هر کدام دارای شکل و ویژگیهای خاص خود میباشد. به طور کلی این پروفیل ها توسط دستگاه اکسترودر و با قالبهای مختلفی تولید میشوند . به این ترتیب که ترکیب  خاصی از مواد ، در فرایند اکسترود ، به خمیر تبدیل شده و پس از عبور از قالب هایی که روی خطوط اکسترودر نصب میشوند ، سرد شده و به شکل پروفیل های مختلفی ، در شاخه های معمولا 6 متری بریده شده و پس از کنترل کیفی ، به کارخانجات تولید و مونتاژ در و پنجره دوجداره ارسال میشوند.

موادی که با هم ترکیب شده و تشکیل خمیر uPVC را میدهند، دارای فرمولاسیون  و نسبت ترکیب خاص میباشند که تولید کنندگان مختلف ، از فرمولهای مختلفی استفاده میکنند ، یعنی هم نوع مواد و هم نسبت ترکیب آنها و هم مهندسی فرایند تولید  و هم دستگاه های اکسترودر، در کیفیت محصول نهایی تاثیرگذار هستند(پروفیل uPVC)

پروفیل upvc

مواد خام پروفیل یو پی وی سی

  uPVC –unplasticized polyvinyl chloride

به دلیل پیشرفتهای روزانه صنعت شیمی ، مواد خام uPVC  میتوانند پیچیدگی های بسیاری داشته باشند ، اما به طور کلی پودر PVC  یا polyvinyl Chloride ، ماده اصلی پروفیل های یو پی وی سی است ، که ترکیب است  از 57% نمک و 43% گاز و نفت خام .

برای رسیدن به ترکیب خاص از موادی که خمیر uPVC را تشکیل میدهند ، مواد دیگری با فرایند و نسبت خاص به پودر PVC افزوده میشوند:

Impact Modifier برای افزایش مقاومت پروفیل در مقابل ضربه و عدم شکنندگی

Filler برای افزایش چگالی و پر شدن پروفیل که موجب بالا رفتن خواص مکانیکی میشود

Heat Stabilizers برای اینکه مقاومت حرارتی پروفیل بالا نگه داشته شود

Processing Aids این مواد برای ایجاد خواص روان کنندگی به PVC افزوده میشوند که به فرایند تولید کمک می کنند

Lubricants برای ایجاد سطحی شفاف و صیقلی و براق در پروفیلهای یو پی وی سی

Pigments برای تولید پروفیل های uPVC رنگی و همچنین رسیدن به رنگ مورد نظر

Titanium Dioxide ایجاد مقاومت در برابر تابش UV خورشید (تابش uv میتواند موجب تغییر رنگ پروفیل uPVC شود (

 

آیا نیاز به مشاوره در خصوص در و پنجره دوجداره دارید ؟

با ما تماس بگیرید